arrow&v

Преспанското езеро сега е длабоко само 15 метри, а подлабоките слоеви губат кислород

Македонија

Министерот за животна средина Насер Нуредини кажа дека се формира тело за спас на езерото, во кое претставници ќе имаат Македонија, Албанија и Грција

МЗШВ: Разговорите со лозарите и винарските визби добија правна рамка

Македонија

Вчера Владата на Република Северна Македонија, донесе одлука со која, разговорите со лозарите и винарските визби добија и правна рамка.

1350 ПОСЕТИ ОД РУСИЈА

Свет

ЕЗП во изминативе 30 денови од Русија (како главен пазар за извоз на македонските земјоделски производи) имаше 1350 посети.

АХВ: Почна кампањата за благосостојба на работните коњи

Македонија

Парични и затворски казни се предвидени за сопствениците кои несоодветно ги третираат коњите, ги измачуваат и ги оптоваруваат повеќе од она што физиолошки можат да издржат, рече денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов. Најавувајќи го почетокот на кампањата за заштита на коњите и за подигнување на јавната свест за нивно правилно чување, одгледување и користење, Атанасов истакна дека изминатите години биле доставени голем број претставки од невладини организации и од граѓани за негрижа и несовесно однесување.

Агрометеоролошка состојба

Македонија

Состојба на земјоделските култури во Република Македонија и агрометеоролошка прогноза за периодот после 18.09.2020 год.

Плодот од шипка - чувар на здравјето

Македонија

Шипката е есенски плод, кој помага во борбата против настинката, поради што многу луѓе го викаат “чувар на здравјето”

Берење на десертно грозје

Македонија

Одредувањето на времето на бербата на грозјето има значајна улога во процесот на преработка на грозјето

Кога е вистинското време и правилниот начин за берба на јаболката?

Organic

Определувањето на вистинскиот момент за берба може да одигра голема улога во постигнувањето висок квалитет на финалниот производ, од што зависи и постигнувањето на соодветен финансиски ефект

Агропрогноза: Да започнат подготовките за зазимување на пчелите

Македонија

Ова е период кога во пчеларството треба да започнат подготовките за зазимување, со стимулативната прихрана за зимското легло.

Фармерите легално ќе продаваат од дома

Македонија

Двата правилника за директно снабдување што ги донесе Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ќе им овозможат на фармерите и на малите производители да можат да ги пласираат своите производи до крајните потрошувачи со додадена вредност без да зависат од откупувачите.

Двеста милиони евра за земјоделството најавува Владата

Македонија

Иновации, модернизација, зголемување на производството и конкурентност. Ова се клучните сегменти на кои ќе биде фокусирана владината земјоделска политика во следните четири години.

Агро експерти не очакват ръст в цената на брашното и хляба, докато в Европа цените скачат с 20%

България

Проблемът със сушата пред зърнопроизводителите е валиден не само за България, но и за редица страни в цяла Европа.

Za predstojeće hladne dane, uzgajajte bosiljak u kućnim uslovima

Србија

Sveži listovi imaju antibakterijska i antiseptička svojstva pa se mogu koristiti u lečenju infekcija. Može se primenjivati lokalno dok direktno stavljanje listova bosiljka na rane, sprečava bakterijske infekcije.

Награда од 2500 денари за оној што ќе најде угината дива свиња

Македонија

Агенцијата за храна и ветеринарство ги замолува сите оние кои во природата ќе откријат угината дива свиња, да пријават во надлежната институција и да добијат парична награда

Тиква-симбол на чудесната природа!

Колумна

Иако не изгледа баш репрезентативно, а за неа се врзани повеќе поими што значат глупост, празна глава, недостиг на инелигенција, тапост, тиквите ни оддалеку не се она што во жаргонот се сметаат. Од нив се јаде буквално се, вегетаријанците ги таманат како алва, таа е продукт со малку калории, значи - идеална за диета, а истовремено и одличен извор на витамини, особено на бетакаротин

Заев:Државата ќе интервенира со субвенции за лозарите

Македонија

Премиерот Заев на вчерашната средба со лозарите рече дека државата ќе интервенира со субвенции за помош и на лозарите и на винариите, но визбите треба да го почитуваат предходно направениот договор за откупните цени на грозјето

Потпишана спогодба фитосанитарна политика

Македонија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа оствари средба со Амбасадорот на Република Албанија во Северна Македонија Н.Е. Фатос Река, на која беше потпишана Спогодба за фитосанитарна политика меѓу Северна Македонија и Албанија

Отворен Музејот на виното во Кавадарци

Македонија

Од антика до денеска единствена преокупација на сите граѓани во тиквешкиот регион е виното и лозарството. Во изложбен простор кој што е околу 100 м2 можете да се запознаете со неколку предмети кои успеавме да ги собереме и да ги поставиме да бидат едно сведоштво за културниот развој на Кавадарци, изјави Весела Честова, в.д. директор на музејот

Брокула

Нутриционист

Брокулите му помагаат на инсулинот правилно да функционира и го регулираат шеќерот во крвта.

Honeybee venom 'kills some breast cancer cells'

Свет

Australian scientists say the venom from honeybees has been found to destroy aggressive breast cancer cells in a lab setting.

Стоп за Африканската чума кај свињите во југо-источниот дел на Европа

Македонија

Засегнатиот регион го сочинуваат Албанија, Босна и Херцеговина, Грција, Косово, Северна Македонија, Словенија, Србија, Хрватска и Црна Гора.

Агрометео: Одлични услови за раната есенска сеидба

Македонија

Во наредниот период се очекуваат малку пониски температури од овие забележани изминатата седмица и истите ќе се движат во границите од 28 до 34 оС, што ќе овозможат нормално зреење кај овошките и виновата лоза, потоа зреење и кај пролетните окопни и индустриски култури, како и кај градинарските култури на отворено.

Боровинки

Нутриционист

Боровинките се одличен природен антибиотик и антисептик

Орев

Нутриционист

Оревите се богати со многу хранливи материи, корисни за здравјето, особено Омега-3 масни киселини кои се од суштинско значење за оптимално здравје.

Душица и Маја, охриѓанките кои го прават најубавиот мармалад од портокал!

Македонија

Душица Мато и Маја Чубриќ две прекрасни девојки вљубени во природата, кои успеаја најубавите вкусови од природата да ги спакуваат во волшебни теглички, кои се повеќе привлекуваат внимание на сладокусците.

Jaje japanske prepelice – riznica vitamina i minerala

Србија

Prepeličja jaja poznata su po brojnim pozitivnim karakteristikama po zdravlje ljudi, te ne čudi podatak da su ona korišćena još u starom Egiptu. Anemija, bronhijalna astma, povišen krvni pritisak, narušen imunitet, smanjenost apetita kod dece, samo su neka od zdravstvenih stanja kod kojih pomaže ova čudotvorna namirnica zanimljivog izgleda. Uprkos svim blagodetima koja nude prepeličja jaja, nema mnogo uzgajivača ove životinje čije je i meso veoma kvalitetna i ukusna namirnica.

За черната дупка на цените от полето до магазина

България

Продукцията се оскъпява поне двойно, което не е честно нито спрямо производителя, нито спрямо потребителя, коментират фермери

Овошјето како суперхрана!

Македонија

Доцното лето е најшарениот период од годината ако се суди според понудата на земјоделските производи. Тезгите тежат од овошје, кое докажано се смета за суперхрана!

Broj goveda na istorijskom minimumu - Da li ima šanse za napredak?

Србија

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku na početku 2019. godine u Srbiji je zabeležen pad broja stoke. U odnosu na poslednji popis manji je broj goveda, svinja, koza i živine. Broj grla goveda u Srbiji je 878.000 i to je istorijski minimum.

Experts discussed international standards for phytosanitary measures

Свет

During the workshop, plant health experts from 18 countries of Europe and Central Asia have exchanged information, concerns, and ideas to shape the regional dialogue on plant health matters.

Najskuplj hljeb u EU: Od pšenice do hljeba cijena se poveća 15 puta

Свет

Italijani za hljeb izdvajaju skoro 15 procenata više novca u odnosu na prosjek u Evropskoj uniji.

A CATALOG OF DAILY PRICES IN THE LOCAL MARKETS AROUND THE WORLD

Свет

Anyone interested in contributing to the building and updating of a world catalog, where in one place, at any time, you can find the latest prices of agricultural products, in local markets around the world, can update the catalog while they are still on the market and buy a product.

КАТАЛОГ НА ДНЕВНИ ЦЕНИ НА ЛОКАЛНИТЕ ПАЗАРИ ШИРУМ СВЕТОТ

Свет

Секој заинтересиран да придонесе во градењето и ажурирањето на светски каталог, каде што на едно место, во секое време, ќе може да се најдат најновите цени на земјоделските производи, на локалните пазари ширум светот, може, на многу едноставен начин да го прави тоа уште додека е на пазар и купува производ.

Заедничка апликација на ФАО и MammalNet за откривање на Африканска свинска чума

Македонија

По измената на апликацијата iMammalia, секој корисник сега може, во рок од неколку секунди, да го пријави откритието на труп на диви свињи, со што ќе помогне во борбата против африканската свинска чума“, изјави Марк Ховари, ФАО експерт за подготвеност за здравје на животните.

Прирачникот за операторите со храна во градинките нова алатка за безбедна храна за децата

Македонија

Прирачникот претставува извор на информации и упатства кои се однесуваат на хигиената на објектот и персоналот, контролата на операциите, обуките, чистењето и одржувањето на просториите за храна, нејзиниот трансорт, како и за управувањето со записите. Прирачникот содржи и сликовити примери кои се однесуваат на безбедноста на храната.

Кафе - придружник во секоја пригода

Колумна

Има безброј видови и начини на приготвување, се користи како зачин, како материјал за торта, идеална напивка при безделничење, за “крадење” на дел од работното време, придружник во разговорите на новите и старите пријатели, лек против мамурлак и сонливост, но и средство за предвидување на судбината!

Цени на земјоделските производи на Кванташкиот пазар во Скопје

Македонија

Пазарот на големо и мало што се наоѓа во скопската населба Гази-баба е најголемиот пазар во земјата што нуди не само овошје и зеленчук, туку и многу различни видови прехрамбени производи. Прометот,, велат од таму значително е намален, иако понуда има во изобилство

Димитрија Сековски: Природата знае најдобро!

Македонија

Како за никој друг регион, за Преспа се изработени најсеопфатни стратегии, планови и проектна документација кои сè уште се релевантни. Тоа, меѓу другото, е огромна заштеда на време на сите заинтересирани да помогнат од вистински мотиви

Компир-енергетска бомба

Македонија

Ртењето на клубените е најголем проблем кој се јавува во неколку наврати во текот на зимата и видно ја намалува свежината, тежината како и загубата на скроб кај компирот, вели Зорица Јанкуловска Мицковска, соработник во Агенцијата за поттикнување на развој на земјоделството

Агрометео: Позитивно влијание кај овошките

Македонија

Зголемената влажност во почвата ќе има позитивно влијание кај овошките, кај кои во овој период се формираат цветните папки за наредната производна година,

750 million genetically engineered mosquitoes approved for release in Florida Keys

Свет

Approved by the Environment Protection Agency in May, the pilot project is designed to test if a genetically modified mosquito is a viable alternative to spraying insecticides to control the Aedes aegypti. It's a species of mosquito that carries several deadly diseases, such as Zika, dengue, chikungunya and yellow fever.

НСИ отчете най-драстичен спад в цената на българските краставици и картофи

България

Пада цената и на доматите с 9,9%, зеле - с 5.3%, пипер - с 8.8%, зрял лук и чесън - съответно с 9.8 и 3.0%

More healthful milk chocolate by adding peanut, coffee waste

Свет

Milk chocolate is a consumer favorite worldwide, prized for its sweet flavor and creamy texture. This confection can be found in all types of treats, but it isn't exactly health food. In contrast, dark chocolate has high levels of phenolic compounds, which can provide antioxidant health benefits, but it is also a harder, more bitter chocolate. Today, researchers report a new way to combine milk chocolate with waste peanut skins and other wastes to boost its antioxidant properties.

Aloja vera: Kako je uzgajati u saksiji

Србија

Aloja vera je biljka poznata po svojim izuzetno lekovitim i umirujućim svojstvima. Stručnjaci su toliko fascinirani ovom biljkom, a jedna od njenih najvećih prednosti jeste pozitivno delovanje na vašu kožu. Mnogi od vas već godinima kupuju različite preparate koji u sebi sadrže delove ove biljke, ali sada je možete sami gajiti u vašoj bašti ili saksiji.

Со поддршка од ЕУ и средства од Владата се развиваат винскиот и еко туризмот и пчеларството во Тиквешијата

Македонија

Во рамките на проектот „Вински, апи и еко туризам во Неготино и околината“, се реализираат повеќе инфраструктурни зафати во општината како реконструкција и адаптација на старата училишна зграда во с. Вешје во Едукативен Апи центар, уредување на патеки во околината на постојниот пчелен парк во с. Вешје, опремување на современа „Винска архива“ во рамки на постоечкиот повеќенаменски објект „Желкова куќа“ во центарот на градот, како и поставување на саемска и манифестациска опрема

Црни бисери

Колумна

Има нешто во прекршувањето на светлоста и боите на виножитото пресликани на бисерите што ги магепсува луѓето уште од најстарите времиња. Длабоко во топлите и тиркизни води на Француска Полинезија живее вид на школки кои можат да произведат бисери со најнеобична и вчудоневидувачка убавина. Наместо вообичаените бели, крем, или светложолти овие бисери од Тахити се црни или челичносиви!

На 7-ми септември се отвора Винскиот музеј во Кавадарци

Македонија

Вина од македонски производители ќе може да се погледнат и да се купат во новиот кавадаречки Вински музеј што ќе биде отворен на 7 септември, Денот на ослободувањето на Кавадарци.

Агропрогноза: Опасност од појава на штетници

Македонија

Зголемената релативна влажност на воздухот и високите дневни температури, укажуваат на опасност од појава на болести и штетници во текот на наредниот период, особено кај виновата лоза и овошките

© 2019 Cyber Green Market LLC